Kunětická Hora hřiště, kde se rekrutují držitelé majorů

Jak již jste se mohli dočíst v tomto čísle bulletinu, Američan Brooks Koepka obdržel minulý týden první titul major na US Open.

 

Jak již jste se mohli dočíst v tomto čísle bulletinu, Američan Brooks Koepka obdržel minulý týden první titul major na US Open. Měla na to vliv i Kunětická Hora, kde Koepka zahrál před čtyřmi lety rekord hřiště? Pojďme se na něj podívat podrobněji.

18 jamkové mistrovské hřiště Kunětická Hora splňuje všechny požadavky a standardy moderního golfového areálu. Autorem hřiště otevřeného v září 2007 u obce Dříteč je špičkový australský golfový designér Graham Marsh, který má za sebou výstavbu více než 80 hřišť po celém světě.

Svojí délkou patří Kunětická Hora mezi nejdelší hřiště v ČR. Pro jeho design je typické opravdu velké množství členitých písečných bunkerů, zvlněné fairwaye a víceúrovňové velké greeny. Vítr na „Kuňce“, jak se hřišti mezi golfisty začalo obecně přezdívat, bude váš protihráč, se kterým musíte při golfu v každém ročním období určitě počítat.

Hřiště bylo postaveno na bývalém popílkovišti, měsíční krajině, takže jeho stavba významnou měrou pomohla také rekultivaci krajiny. Mezi Hradcem Králové a Pardubicemi leží obec Opatovice, na jejímž okraji je velká elektrárna. Její popílek byl dlouhá léta vyvážen na blízké popílkoviště, kde vzniklo bizarní místo.

Šedá měsíční krajina, která postupně zarůstala náletovými dřevinami a které vévodilo velké jezero uprostřed. Tento prostor si vybrala skupina podnikatelů a vymysleli koncept golfového resortu. Měsíční krajina se rázem proměnila v zelený park, okolo kterého navíc vede bruslařská stezka. Jak místo vypadalo, o tom si návštěník může udělat obrázek, pokud navštíví vedlejší popílkoviště: to je ještě v provozu.

Popílek tvořící základ celého hřiště se ukázal být dobrým materiálem, architekt si na něm mohl vymyslet cokoli. Graham Marsh zbytečně neexperimentoval, ale dokázal s místem a podkladem pracovat tvořivě.

Hřiště se točí kolem ústředního jezera, které je ve hře na několika jamkách, navíc tu přibyly další vodní plochy. Ačkoli jde o rovinatý prostor, vlnící se profil fervejí komplikuje někdy hru a hráč musí hrát z nakloněného svahu. Velké potíže může přinášet hustý rough v okolí, ovšem fairwaye jsou většinou dostatečně široké.

Celé hřiště je „obehnáno“ keři a středně vysokými stromy, hráč tu příliš nevidí okolní krajinu. Někomu může trochu vadit, že areál postrádá estetickou dramatičnost, ale opět je nutné připomenout, že jde o sportovní course a tudíž se tu hráč má především soustředit na hru.

Jediným výrazným prvkem je vystupující kopec s hradem Kunětická Hora, který se tyčí nad hřištěm. Vidět jsou ovšem i komíny opatovické elektrárny.

Ačkoli vizuálně jsou si jamky dost podobné, herně je každá jiná, střídají se technické a krátké čtyřpary s dlouhými, jsou tu dva mohutné pětipary s délkou přes 500 metrů a třípary mají s výjimkou jediného délku přes 150 metrů. Hra je tu náročná, ale nikoli záludná. Je to hřiště pro vyspělé hráče, kteří jeho kvalitu nemohou neocenit.

Ceník

 

Po - Čt

Pá - Ne, státní svátky

18 jamek - Fee

Early Bird 7:00-9:00

950 Kč

 

Standard

1 300 Kč

1 600 Kč

 

Happy Hour 13:00-14:00

950 Kč

9 jamek - Fee

Standard

800 Kč

900 Kč