Teetime Shot

Vítej v novém vydání informačního bulletinu TeeTime Shot

Zpět na bulletin

Dodržte tři „P“ a máte vyhráno!


Postoj, pozice, pohyb

Je to snazší, než se na první pohled zdá. Do začátků stačí jen dost trpělivosti a nepodceňovat trénink, první úspěchy se dostaví brzy. Pojďme si shrnout tři základní „P“, která vám zajisti dokonalý švih.

Ukážeme si, co je třeba dodržet u krátké hry. Lépe se to vysvětluje a je to v podstatě to samé, jako u hry delšími holemi. Důležité je ale napřed vše zvládnout u relativně jednoduššího typu odpalu.

1. Postoj

Rozkročte se přibližně na šířku boků a zaujměte mírně otevřený postoj vzhledem k cílové linii. Paže přirozeně spusťte dolů. Vzhledem k tomu, že hrajeme kratší holí, je úhel v trupu větší. Při tréninku je dobré použít vodící hůlky, s jejichž pomocí si zobrazíte cílovou linii a zkontrolujete si otevření postoje.

2. Pozice míče

Pro začátek si můžete míček natýčkovat, výška natýčkování se pro jednotlivé hole liší. V případě želez stačí umístit míček na týčko asi v centimetrové výši. Míček se opět nachází mírně vpředu od středu (v případě praváků je tak blíže k levému chodidlu).

3. Pohyb

Do pohybu se zapojuje celé tělo včetně paží, velkou roli hrají zápěstí, pohyb je veden rotací těla, nicméně rozsah pohybu je ve srovnání s plným švihem kratší. S nápřahem se současně otáčíme a přenášíme těžiště. Postupně vedeme paže až do výše hrudníku. Dochází k výraznému zalomení (ohnutí) zápěstí (úhel tvořený zápěstím a loktem tak může dosahovat až 90°).

Následně začnete spouštět hůl a váhu přesouváte vpřed. Pravý loket tlačte k tělu. Do zásahu míče se nechte vést setrvačností hole, nesnažte se jí pracovat příliš rychle, jinak míč vyletí příliš vysoko a rána bude kratší, než je žádoucí. Kontakt s míčem by měl být měkký.

Díky práci zápěstí rána vystoupá pěkně do vzduchu. Pokud byste zápěstí nezapojili, úder bude plochý. Paže by měly vystoupat do stejné výše jako v závěrečné pozici při nápřahu, tzn. do výšky hrudníku.

Hůl při švihu nesmí předbíhat tělo a pravou ruku (v případě praváků) byste ve finiši neměli pouštět z gripu.

Nejčastější chyby podle Davida Golce

Tou první je protažení až do klasického finiše jako u plného švihu. Chyba je zcela zjevná, takže si ji sami dobře uvědomíte, neboť hůl protáhnete až za hlavu.

Druhá nejčastější chyba vyplývá ze snahy hráče podvědomě řídit let míče, načež se paže dostávají do nepřirozené pozice od těla a hůl zůstává natažená ve směru k cíli.

 

Zpět na bulletin