V čem nám může fitting pomoci
V minulém vydání bulletinu jsme si vysvětlili, proč je dobré mít hole vyrobené přímo na míru. Teď si povíme něco o tom, v čem nás hole na míru posunou v naší hře dále a co vše se u holí dá změnit. Konkrétně u želez.
První částí fittingu je takzvaný statický fitting, což znamená, že nejdříve v tabulkách zjistíme, jak dlouhé hole by hráč s konkrétními parametry měl mít.
Jedná se o délku od země k zápěstí, konkrétně dominantní ruky(té, na které nosíme rukavici) a výšku daného hráče. Tím se dostaneme k tabulkově ideální délce želez.
Ke statickému měření patří ještě zjištění potřebné tloušťky gripu. Je to často podceňovaná část fittingu, ale málokdo si uvědomuje, že čím máme delší prsty, tím je potřeba tlustšího gripu – pro komfortní úchop hole.
Po statické fázi přecházíme na část dynamického fittingu, kde si ověříme, zda délka holí odpovídá statickému fittingu. Jinými slovy se zabýváme proměnlivými parametry, které jsou u každého hráče jiné a do žádných tabulek se nevejdou.
Na prvním obrázku si můžeme všimnout problému v podobě krátké hole, proto je zasažené místo na špičce hlavy. Správná délka hole souvisí i se správným místem zásahu míče – koukněte se na druhý obrázek.
Na třetím obrazovém modelu vidíme, jak je míček zasažen na patce hole. Jak s impaktem na špičce, tak na patce ztrácíme vzdálenost a přesnost rány, proto je důležité mít zvolenou správnou délku.
Poslední náčrt ukazuje na nastavení tzv. lie angle, což je úhel mezi hlavou hole a shaftem. Rozlišujeme na “upright” nebo “flat”, případně “standard”.
Neohýbá se to o desítky stupňů, ale řekněme v rozmezí od 1°do 4° flat nebo up. Pokud budeme hrát hůl pravidelně na patce, pomůže nám, když zvýšíme flat a naopak. Je třeba mít dobře zmapováno, kam míč většinou startuje při kontaktu s holí.
Za týden si povíme něco o tom, na co myslet při výběru hlav holí, tak abychom si vybrali správně vzhledem k našim cílům a herní výkonnosti.