Mládí má zelenou
Máte doma hyperaktivní dítě (nebo něco, co se blíží této diagnóze) a potřebujete jej zklidnit? Nedávejte dítě na jógu, na šachy, na keramiku. Dejte ho na golf. Na józe, na šachách i na keramice ho asertivní vedoucí kroužku možná dostane jakž takž pod kontrolu, ale neklid se bude stupňovat z jednoho prostého důvodu. Po šesti až osmi hodinách ve škole bude dítěti v další uzavřené místnosti chybět rozlet a vzduch. Čili bude ještě neklidnější a nespokojenější.
No dobře, ptáte se. A dál? Proč zrovna na golf? Je sice venku a celoročně, ale jak golf pomůže zklidnit roztěkanou mysl a kontrolovat chování? Golf patří mezi nejzdravější sporty. Udržuje celkovou kondici dětí s minimálním rizikem úrazu. Podporuje samostatnost a trpělivost, posiluje sebevědomí a učí fair-play. Golf tvoří z 80 % mentální příprava a soustředění, z 10 % schopnosti (a z 10 % štěstí).
Ideální sport pro někoho, kdo se potřebuje naučit vyčistit svou mysl od balastu, oprostit se od venkovních rušivých vlivů a soustředit se na to, co právě dělá. Je to jeden z mála sportů, které není svázaný pevným herním polem. Synonymem pro golf je prostor, svoboda a individuální výkon. Navnadili jsem vás? Co je potřeba si rozmyslet na začátku a jaké má golf pro děti specifika? Víme, že v dnešním světě plném podnětů, příležitostí a rychlých změn je problém udržet dítě dlouhodobě u jedné aktivity. Přes koleno bychom to samozřejmě nelámali, ale pokud vidíte, že golf dítěti prospívá, že mu ten sport sedí, je fajn zamyslet se nad tím, jak podpořit jeho setrvaní u této aktivity co nejdéle.
Pár praktických pomůcek.
1. Výběr klubu a členství.
2. Systém tréninků, periodicita, koučing, způsob sledování pokroků a výběr turnajů.
3. Zakoupení správného vybavení (slovo “správného” je velmi důležité) budete řešit další faktory, a to především motivační.
Co by vám mohlo pomoci?
1. Naučte dítě přečíst si terén a rozumět projevům počasí. Nejenže se bude muset nějaký čas před turnajem nebo před tréninkem soustředit na podmínky, které ho čekají, ale i zkrotí případnou nervozitu a roztěkanost. Terén si můžete prohlédnout i formou digitální mapy, a pak ho porovnejte s tím, co ve skutečnosti vidíte venku.
2. Stejně jako u dospělých platí, že pokud to dítě nebude bavit, nebude mít důvod u golfu vydržet. Není úplné v zájmu věci drtit ho neúměrně dlouho technikou a vůbec, nebo jen málo, ho pouštět k samotné hře. Obojí je stejně důležité.
3. Až budete dítě učit techniku, pomůže vám, když mu u každé teorie řeknete, k čemu mu to bude dobré v praxi. Včetně příkladu a klidně i mnemotechnických pomůcek nebo krátkých příběhů či bajek, chcete-li. Nechte dítě, ať si samo pojmenuje jednotlivé údery, třeba po pohádkových postavičkách. Snažte se, aby se přístup ke golfu udržel v zodpovědné rovině, čili na úrovni hry, ne práce. Ověřte si, že vám dítě věnuje pozornost, když mu něco říkáte, a že rozumí tomu, co mu říkáte. Povely maximálně zjednodušujte.
4. Pozor! Děti se učí opakováním a odezíráním. Pokud uvidí, že vás hra baví, pomůže jim to. Nesnažte se je hned od začátku svázat pravidly, nechte je, ať objevují, těší se a zkoušejí, trefují schválně vodu (občas), povozí se v bugině. Pokud se povede odpal, pochvalte odpal. Pokud se odpal nepovede, pochvalte švih. Pokud ani ten, pak postoj. Případně, alespoň, snahu nebo přístup. A hlavně, nezapomínejte na to podstatné: golf je hra. Jedna z mála, kterou můžete vy a vaše dítě hrát spolu třeba půl století. Krásná představa, že?